вторник, 26 мая 2015 г.

Елементи фантастики у творі Гоголя "Вечори на хуторі біля Диканьки"

Якщо говорити про фантастику і реальності в творах Гоголя, то вперше ми зустрічаємося з цими елементами в "Вечорах ...".
"Вечори ..." були написані у зв'язку з тим, що російська громадськість проявила інтерес до України в цей період: її звичаїв, побуту, літератури, фольклор. І ось, Гоголь вирішує відповісти на потребу в українській тематиці своїми художніми творами.
"У" Вечори ... "герої у владі релігійно-фантастичних уявлень, язичницьких і християнських вірувань ... В оповіданнях про недавні події, про сучасність демонічні сили сприймаються як марновірство. Ставлення самого автора до надприродним явищам іронічне ... Чарівно-казкова фантастика відображається Гоголем не містично, а більш-менш олюдненої ... "
Чортам, русалкам, відьмам надаються цілком реальні, певні людські властивості. Так, чорт з повісті "Ніч перед Різдвом" "попереду - досконалий німець", а "ззаду - губернський стряпчий в мундирі". І, доглядаючи за Солохою, він нашіптував їй на вухо "те саме, що звичайно нашіптують всього жіночого роду".
Фантастика, вплетена письменником в реальне життя, набуває у "Вечорах ..." "Принадність наївно-народної уяви і, безсумнівно, служить поетизації народного побуту". Але при цьому християнське погляд Гоголя поступово змінюється (росте). 

Комментариев нет:

Отправить комментарий